E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deklinéieren deklinieren (D)décliner (F)
Stammformen dedeklinéierendedeklinéiertdedeklinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeklinéieren
dudedeklinéiers
hien/si,hatt/etdedeklinéiert
mirdedeklinéieren
dirdedeklinéiert
sidedeklinéieren
Passé composé
echhunndedeklinéiert
duhuesdedeklinéiert
hien/si,hatt/ethuetdedeklinéiert
mirhunndedeklinéiert
dirhuttdedeklinéiert
sihunndedeklinéiert
Plus-que-parfait
echhatdedeklinéiert
duhasdedeklinéiert
hien/si,hatt/ethatdedeklinéiert
mirhatendedeklinéiert
dirhatdedeklinéiert
sihatendedeklinéiert
Futur I
echwäert deklinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklinéieren
dugéifsdeklinéieren
hien/si,hatt/etgéifdeklinéieren
mirgéifendeklinéieren
dirgéiftdeklinéieren
sigéifendeklinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedeklinéiert
duhässdedeklinéiert
hien/si,hatt/ethättdedeklinéiert
mirhättendedeklinéiert
dirhättdedeklinéiert
sihättendedeklinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeklinéier!
Plurieldedeklinéiert!
dedeklinéiert
deklinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedeklinéiert
dugëssdedeklinéiert
hie/si,hatt/etgëttdedeklinéiert
mirginndedeklinéiert
dirgittdedeklinéiert
siginndedeklinéiert
Passé composé
echsinndedeklinéiert ginn
dubassdedeklinéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedeklinéiert ginn
mirsinndedeklinéiert ginn
dirsidddedeklinéiert ginn
sisinndedeklinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedeklinéiert ginn
duwaarsdedeklinéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedeklinéiert ginn
mirwarendedeklinéiert ginn
dirwaartdedeklinéiert ginn
siwarendedeklinéiert ginn
Futur I
echwäert dedeklinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedeklinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedeklinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedeklinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles