E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akloen einklagen (D) – rclamer (F)
Stammformen akloenklot anageklot
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkloen an
duklos an
hien/si,hatt/etklot an
mirkloen an
dirklot an
sikloen an
Pass compos
echhunnageklot
duhuesageklot
hien/si,hatt/ethuetageklot
mirhunnageklot
dirhuttageklot
sihunnageklot
Plus-que-parfait
echhatageklot
duhasageklot
hien/si,hatt/ethatageklot
mirhatenageklot
dirhatageklot
sihatenageklot
Futur I
echwäert akloen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageklot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakloen
dugéifsakloen
hien/si,hatt/etgéifakloen
mirgéifenakloen
dirgéiftakloen
sigéifenakloen
Conditionnel Pass compos
echhttageklot
duhssageklot
hien/si,hatt/ethttageklot
mirhttenageklot
dirhttageklot
sihttenageklot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklo an!
Plurielklot an!
ageklot
akloen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bekloenkloen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles