E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
klonen klonen (D) – cloner (F)
Stammformen klonenkloontgekloont
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklonen
dukloons
hien/si,hatt/etkloont
mirklonen
dirkloont
siklonen
Pass compos
echhugekloont
duhuesgekloont
hien/si,hatt/ethuetgekloont
mirhugekloont
dirhuttgekloont
sihugekloont
Plus-que-parfait
echhatgekloont
duhasgekloont
hien/si,hatt/ethatgekloont
mirhategekloont
dirhatgekloont
sihategekloont
Futur I
echwäert klonen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekloont hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklonen
dugéifsklonen
hien/si,hatt/etgéifklonen
mirgéifeklonen
dirgéiftklonen
sigéifeklonen
Conditionnel Pass compos
echhttgekloont
duhssgekloont
hien/si,hatt/ethttgekloont
mirhättegekloont
dirhttgekloont
sihättegekloont
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklon!
Plurielkloont!
gekloont
klonen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigekloont
dugëssgekloont
hie/si,hatt/etgëttgekloont
mirgigekloont
dirgittgekloont
sigigekloont
Pass compos
echsigekloont ginn
dubassgekloont ginn
hien/si,hatt/etassgekloont ginn
mirsigekloont ginn
dirsiddgekloont ginn
sisigekloont ginn
Plus-que-parfait
echwargekloont ginn
duwaarsgekloont ginn
hien/si,hatt/etwargekloont ginn
mirwaregekloont ginn
dirwaartgekloont ginn
siwaregekloont ginn
Futur I
echwäert gekloont ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekloont gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gekloont
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gekloont ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gekloont ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
klons, klont, geklont - mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles