E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
klon-en klonen (D) – cloner (F)
Stammformen klon-enkloon-tge-kloon-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklon-en
dukloon-s
hien/si,hatt/etkloon-t
mirklon-en
dirkloon-t
siklon-en
Pass compos
echhuge-kloon-t
duhuesge-kloon-t
hien/si,hatt/ethuetge-kloon-t
mirhuge-kloon-t
dirhuttge-kloon-t
sihuge-kloon-t
Plus-que-parfait
echhatge-kloon-t
duhasge-kloon-t
hien/si,hatt/ethatge-kloon-t
mirhatege-kloon-t
dirhatge-kloon-t
sihatege-kloon-t
Futur I
echwäert klon-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kloon-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklon-en
dugéifsklon-en
hien/si,hatt/etgéifklon-en
mirgéifeklon-en
dirgéiftklon-en
sigéifeklon-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kloon-t
duhssge-kloon-t
hien/si,hatt/ethttge-kloon-t
mirhättege-kloon-t
dirhttge-kloon-t
sihättege-kloon-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklon!
Plurielkloon-t!
ge-kloon-t
klon-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-kloon-t
dugëssge-kloon-t
hie/si,hatt/etgëttge-kloon-t
mirgige-kloon-t
dirgittge-kloon-t
sigige-kloon-t
Pass compos
echsige-kloon-t ginn
dubassge-kloon-t ginn
hien/si,hatt/etassge-kloon-t ginn
mirsige-kloon-t ginn
dirsiddge-kloon-t ginn
sisige-kloon-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-kloon-t ginn
duwaarsge-kloon-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-kloon-t ginn
mirwarege-kloon-t ginn
dirwaartge-kloon-t ginn
siwarege-kloon-t ginn
Futur I
echwäert ge-kloon-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kloon-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-kloon-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-kloon-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-kloon-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
klons, klont, geklont - mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles