E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virknabberen vorknabbern (D)
Stammformen virknabberenknabbert virvirgeknabbert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten knabbelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknabbere vir
duknabbers vir
hien/si,hatt/etknabbert vir
mirknabbere vir
dirknabbert vir
siknabbere vir
Pass compos
echhuvirgeknabbert
duhuesvirgeknabbert
hien/si,hatt/ethuetvirgeknabbert
mirhuvirgeknabbert
dirhuttvirgeknabbert
sihuvirgeknabbert
Plus-que-parfait
echhatvirgeknabbert
duhasvirgeknabbert
hien/si,hatt/ethatvirgeknabbert
mirhatevirgeknabbert
dirhatvirgeknabbert
sihatevirgeknabbert
Futur I
echwäert virknabberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeknabbert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirknabberen
dugéifsvirknabberen
hien/si,hatt/etgéifvirknabberen
mirgéifevirknabberen
dirgéiftvirknabberen
sigéifevirknabberen
Conditionnel Pass compos
echhttvirgeknabbert
duhssvirgeknabbert
hien/si,hatt/ethttvirgeknabbert
mirhättevirgeknabbert
dirhttvirgeknabbert
sihättevirgeknabbert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknabber vir!
Plurielknabbert vir!
virgeknabbert
virknabberen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivirgeknabbert
dugëssvirgeknabbert
hie/si,hatt/etgëttvirgeknabbert
mirgivirgeknabbert
dirgittvirgeknabbert
sigivirgeknabbert
Pass compos
echsivirgeknabbert ginn
dubassvirgeknabbert ginn
hien/si,hatt/etassvirgeknabbert ginn
mirsivirgeknabbert ginn
dirsiddvirgeknabbert ginn
sisivirgeknabbert ginn
Plus-que-parfait
echwarvirgeknabbert ginn
duwaarsvirgeknabbert ginn
hien/si,hatt/etwarvirgeknabbert ginn
mirwarevirgeknabbert ginn
dirwaartvirgeknabbert ginn
siwarevirgeknabbert ginn
Futur I
echwäert virgeknabbert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeknabbert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif virgeknabbert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif virgeknabbert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier virgeknabbert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knabberenuknabberenzerknabberen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles