E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerknabberen zerknabbern (D)
Stammformen zerknabberenzerknabbertzerknabbert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten knabbelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerknabberen
duzerknabbers
hien/si,hatt/etzerknabbert
mirzerknabberen
dirzerknabbert
sizerknabberen
Pass compos
echhunnzerknabbert
duhueszerknabbert
hien/si,hatt/ethuetzerknabbert
mirhunnzerknabbert
dirhuttzerknabbert
sihunnzerknabbert
Plus-que-parfait
echhatzerknabbert
duhaszerknabbert
hien/si,hatt/ethatzerknabbert
mirhatenzerknabbert
dirhatzerknabbert
sihatenzerknabbert
Futur I
echwäert zerknabberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknabbert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerknabberen
dugéifszerknabberen
hien/si,hatt/etgéifzerknabberen
mirgéifenzerknabberen
dirgéiftzerknabberen
sigéifenzerknabberen
Conditionnel Pass compos
echhttzerknabbert
duhsszerknabbert
hien/si,hatt/ethttzerknabbert
mirhttenzerknabbert
dirhttzerknabbert
sihttenzerknabbert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerknabber!
Plurielzerknabbert!
zerknabbert
zerknabberen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerknabbert
dugësszerknabbert
hie/si,hatt/etgëttzerknabbert
mirginnzerknabbert
dirgittzerknabbert
siginnzerknabbert
Pass compos
echsinnzerknabbert ginn
dubasszerknabbert ginn
hien/si,hatt/etasszerknabbert ginn
mirsinnzerknabbert ginn
dirsiddzerknabbert ginn
sisinnzerknabbert ginn
Plus-que-parfait
echwarzerknabbert ginn
duwaarszerknabbert ginn
hien/si,hatt/etwarzerknabbert ginn
mirwarenzerknabbert ginn
dirwaartzerknabbert ginn
siwarenzerknabbert ginn
Futur I
echwäert zerknabbert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknabbert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerknabbert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerknabbert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerknabbert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knabberenuknabberenvirknabberen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles