E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knabberen knabbern (D) – grignoter, ronger, croquer (F)
Stammformen knabberenknabbertgeknabbert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten knabbelen
Indikativ Aktiv
Present
echknabberen
duknabbers
hien/si,hatt/etknabbert
mirknabberen
dirknabbert
siknabberen
Pass compos
echhugeknabbert
duhuesgeknabbert
hien/si,hatt/ethuetgeknabbert
mirhugeknabbert
dirhuttgeknabbert
sihugeknabbert
Plus-que-parfait
echhatgeknabbert
duhasgeknabbert
hien/si,hatt/ethatgeknabbert
mirhategeknabbert
dirhatgeknabbert
sihategeknabbert
Modale Futur I
echwäert knabberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geknabbert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknabberen
dugéifsknabberen
hien/si,hatt/etgéifknabberen
mirgéifeknabberen
dirgéiftknabberen
sigéifeknabberen
Conditionnel pass compos
echhttgeknabbert
duhssgeknabbert
hien/si,hatt/ethttgeknabbert
mirhättegeknabbert
dirhttgeknabbert
sihättegeknabbert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknabber!
Plurielknabbert!
geknabbert
knabberen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigeknabbert
dugëssgeknabbert
hie/si,hatt/etgëttgeknabbert
mirgigeknabbert
dirgittgeknabbert
sigigeknabbert
Pass compos
echsigeknabbert ginn
dubassgeknabbert ginn
hien/si,hatt/etassgeknabbert ginn
mirsigeknabbert ginn
dirsiddgeknabbert ginn
sisigeknabbert ginn
Plus-que-parfait
echwargeknabbert ginn
duwaarsgeknabbert ginn
hien/si,hatt/etwargeknabbert ginn
mirwaregeknabbert ginn
dirwaartgeknabbert ginn
siwaregeknabbert ginn
Modale Futur I
echwäert geknabbert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geknabbert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geknabbert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geknabbert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier geknabbert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uknabberenvirknabberenzerknabberen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles