E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verknacks-en verbiegen, verstauchen (D)tordre (F)
Stammformen verknacks-enverknacks-tverknacks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverknacks-en
duverknack-s
hien/si,hatt/etverknacks-t
mirverknacks-en
dirverknacks-t
siverknacks-en
Pass compos
echhuverknacks-t
duhuesverknacks-t
hien/si,hatt/ethuetverknacks-t
mirhuverknacks-t
dirhuttverknacks-t
sihuverknacks-t
Plus-que-parfait
echhatverknacks-t
duhasverknacks-t
hien/si,hatt/ethatverknacks-t
mirhateverknacks-t
dirhatverknacks-t
sihateverknacks-t
Futur I
echwäert verknacks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknacks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverknacks-en
dugéifsverknacks-en
hien/si,hatt/etgéifverknacks-en
mirgéifeverknacks-en
dirgéiftverknacks-en
sigéifeverknacks-en
Conditionnel Pass compos
echhttverknacks-t
duhssverknacks-t
hien/si,hatt/ethttverknacks-t
mirhätteverknacks-t
dirhttverknacks-t
sihätteverknacks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverknacks!
Plurielverknacks-t!
verknacks-t
verknacks-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverknacks-t
dugëssverknacks-t
hie/si,hatt/etgëttverknacks-t
mirgiverknacks-t
dirgittverknacks-t
sigiverknacks-t
Pass compos
echsiverknacks-t ginn
dubassverknacks-t ginn
hien/si,hatt/etassverknacks-t ginn
mirsiverknacks-t ginn
dirsiddverknacks-t ginn
sisiverknacks-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverknacks-t ginn
duwaarsverknacks-t ginn
hien/si,hatt/etwarverknacks-t ginn
mirwareverknacks-t ginn
dirwaartverknacks-t ginn
siwareverknacks-t ginn
Futur I
echwäert verknacks-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknacks-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verknacks-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verknacks-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verknacks-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles