E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofknäipen abschreiben (D) – copier (F)
Stammformen ofknäipenknäipt ofofgeknäipt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echknäipen of
duknäips of
hien/si,hatt/etknäipt of
mirknäipen of
dirknäipt of
siknäipen of
Passé composé
echhunnofgeknäipt
duhuesofgeknäipt
hien/si,hatt/ethuetofgeknäipt
mirhunnofgeknäipt
dirhuttofgeknäipt
sihunnofgeknäipt
Plus-que-parfait
echhatofgeknäipt
duhasofgeknäipt
hien/si,hatt/ethatofgeknäipt
mirhatenofgeknäipt
dirhatofgeknäipt
sihatenofgeknäipt
Modale Futur I
echwäert ofknäipen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgeknäipt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofknäipen
dugéifsofknäipen
hien/si,hatt/etgéifofknäipen
mirgéifenofknäipen
dirgéiftofknäipen
sigéifenofknäipen
Conditionnel passé composé
echhättofgeknäipt
duhässofgeknäipt
hien/si,hatt/ethättofgeknäipt
mirhättenofgeknäipt
dirhättofgeknäipt
sihättenofgeknäipt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknäip of!
Plurielknäipt of!
ofgeknäipt
ofknäipen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofgeknäipt
dugëssofgeknäipt
hie/si,hatt/etgëttofgeknäipt
mirginnofgeknäipt
dirgittofgeknäipt
siginnofgeknäipt
Passé composé
echsinnofgeknäipt ginn
dubassofgeknäipt ginn
hien/si,hatt/etassofgeknäipt ginn
mirsinnofgeknäipt ginn
dirsiddofgeknäipt ginn
sisinnofgeknäipt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeknäipt ginn
duwaarsofgeknäipt ginn
hien/si,hatt/etwarofgeknäipt ginn
mirwarenofgeknäipt ginn
dirwaartofgeknäipt ginn
siwarenofgeknäipt ginn
Modale Futur I
echwäert ofgeknäipt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgeknäipt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgeknäipt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgeknäipt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier ofgeknäipt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knäipen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles