E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofknäip-en abschreiben (D) – copier (F)
Stammformen ofknäip-enknäip-t ofofge-knäip-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknäip-en of
duknäip-s of
hien/si,hatt/etknäip-t of
mirknäip-en of
dirknäip-t of
siknäip-en of
Passé composé
echhunnofge-knäip-t
duhuesofge-knäip-t
hien/si,hatt/ethuetofge-knäip-t
mirhunnofge-knäip-t
dirhuttofge-knäip-t
sihunnofge-knäip-t
Plus-que-parfait
echhatofge-knäip-t
duhasofge-knäip-t
hien/si,hatt/ethatofge-knäip-t
mirhatenofge-knäip-t
dirhatofge-knäip-t
sihatenofge-knäip-t
Futur I
echwäert ofknäip-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-knäip-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofknäip-en
dugéifsofknäip-en
hien/si,hatt/etgéifofknäip-en
mirgéifenofknäip-en
dirgéiftofknäip-en
sigéifenofknäip-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-knäip-t
duhässofge-knäip-t
hien/si,hatt/ethättofge-knäip-t
mirhättenofge-knäip-t
dirhättofge-knäip-t
sihättenofge-knäip-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknäip of!
Plurielknäip-t of!
ofge-knäip-t
ofknäip-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-knäip-t
dugëssofge-knäip-t
hie/si,hatt/etgëttofge-knäip-t
mirginnofge-knäip-t
dirgittofge-knäip-t
siginnofge-knäip-t
Passé composé
echsinnofge-knäip-t ginn
dubassofge-knäip-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-knäip-t ginn
mirsinnofge-knäip-t ginn
dirsiddofge-knäip-t ginn
sisinnofge-knäip-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-knäip-t ginn
duwaarsofge-knäip-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-knäip-t ginn
mirwarenofge-knäip-t ginn
dirwaartofge-knäip-t ginn
siwarenofge-knäip-t ginn
Futur I
echwäert ofge-knäip-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-knäip-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-knäip-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-knäip-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-knäip-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knäip-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles