E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knäip-en schummeln, spicken (D) – copier, frauder (F)
Stammformen knäip-enknäip-tge-knäip-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknäip-en
duknäip-s
hien/si,hatt/etknäip-t
mirknäip-en
dirknäip-t
siknäip-en
Passé composé
echhuge-knäip-t
duhuesge-knäip-t
hien/si,hatt/ethuetge-knäip-t
mirhuge-knäip-t
dirhuttge-knäip-t
sihuge-knäip-t
Plus-que-parfait
echhatge-knäip-t
duhasge-knäip-t
hien/si,hatt/ethatge-knäip-t
mirhatege-knäip-t
dirhatge-knäip-t
sihatege-knäip-t
Futur I
echwäert knäip-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knäip-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknäip-en
dugéifsknäip-en
hien/si,hatt/etgéifknäip-en
mirgéifeknäip-en
dirgéiftknäip-en
sigéifeknäip-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-knäip-t
duhässge-knäip-t
hien/si,hatt/ethättge-knäip-t
mirhättege-knäip-t
dirhättge-knäip-t
sihättege-knäip-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknäip!
Plurielknäip-t!
ge-knäip-t
knäip-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-knäip-t
dugëssge-knäip-t
hie/si,hatt/etgëttge-knäip-t
mirgige-knäip-t
dirgittge-knäip-t
sigige-knäip-t
Passé composé
echsige-knäip-t ginn
dubassge-knäip-t ginn
hien/si,hatt/etassge-knäip-t ginn
mirsige-knäip-t ginn
dirsiddge-knäip-t ginn
sisige-knäip-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-knäip-t ginn
duwaarsge-knäip-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-knäip-t ginn
mirwarege-knäip-t ginn
dirwaartge-knäip-t ginn
siwarege-knäip-t ginn
Futur I
echwäert ge-knäip-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knäip-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-knäip-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-knäip-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-knäip-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofknäip-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles