E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofknallen abknallen (D)descendre qn., tuer qn. (F)
Stammformen ofknallenknallt ofofgeknallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknallen of
duknalls of
hien/si,hatt/etknallt of
mirknallen of
dirknallt of
siknallen of
Pass compos
echhunnofgeknallt
duhuesofgeknallt
hien/si,hatt/ethuetofgeknallt
mirhunnofgeknallt
dirhuttofgeknallt
sihunnofgeknallt
Plus-que-parfait
echhatofgeknallt
duhasofgeknallt
hien/si,hatt/ethatofgeknallt
mirhatenofgeknallt
dirhatofgeknallt
sihatenofgeknallt
Futur I
echwäert ofknallen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeknallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofknallen
dugéifsofknallen
hien/si,hatt/etgéifofknallen
mirgéifenofknallen
dirgéiftofknallen
sigéifenofknallen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeknallt
duhssofgeknallt
hien/si,hatt/ethttofgeknallt
mirhttenofgeknallt
dirhttofgeknallt
sihttenofgeknallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknall of!
Plurielknallt of!
ofgeknallt
ofknallen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeknallt
dugëssofgeknallt
hie/si,hatt/etgëttofgeknallt
mirginnofgeknallt
dirgittofgeknallt
siginnofgeknallt
Pass compos
echsinnofgeknallt ginn
dubassofgeknallt ginn
hien/si,hatt/etassofgeknallt ginn
mirsinnofgeknallt ginn
dirsiddofgeknallt ginn
sisinnofgeknallt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeknallt ginn
duwaarsofgeknallt ginn
hien/si,hatt/etwarofgeknallt ginn
mirwarenofgeknallt ginn
dirwaartofgeknallt ginn
siwarenofgeknallt ginn
Futur I
echwäert ofgeknallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeknallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeknallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeknallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeknallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knallenverknallen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles