E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verknall-en verknallen (D)tomber amoureux (F)
Stammformen verknall-enverknall-tverknall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverknall-en
duverknall-s
hien/si,hatt/etverknall-t
mirverknall-en
dirverknall-t
siverknall-en
Pass compos
echhuverknall-t
duhuesverknall-t
hien/si,hatt/ethuetverknall-t
mirhuverknall-t
dirhuttverknall-t
sihuverknall-t
Plus-que-parfait
echhatverknall-t
duhasverknall-t
hien/si,hatt/ethatverknall-t
mirhateverknall-t
dirhatverknall-t
sihateverknall-t
Futur I
echwäert verknall-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverknall-en
dugéifsverknall-en
hien/si,hatt/etgéifverknall-en
mirgéifeverknall-en
dirgéiftverknall-en
sigéifeverknall-en
Conditionnel Pass compos
echhttverknall-t
duhssverknall-t
hien/si,hatt/ethttverknall-t
mirhätteverknall-t
dirhttverknall-t
sihätteverknall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverknall!
Plurielverknall-t!
verknall-t
verknall-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverknall-t
dugëssverknall-t
hie/si,hatt/etgëttverknall-t
mirgiverknall-t
dirgittverknall-t
sigiverknall-t
Pass compos
echsiverknall-t ginn
dubassverknall-t ginn
hien/si,hatt/etassverknall-t ginn
mirsiverknall-t ginn
dirsiddverknall-t ginn
sisiverknall-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverknall-t ginn
duwaarsverknall-t ginn
hien/si,hatt/etwarverknall-t ginn
mirwareverknall-t ginn
dirwaartverknall-t ginn
siwareverknall-t ginn
Futur I
echwäert verknall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verknall-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verknall-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verknall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knall-enofknall-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles