E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
accumuléieren anhäufen (D)accumuler (F)
Stammformen accumuléierenaccumuléiertaccumuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccumuléieren
duaccumuléiers
hien/si,hatt/etaccumuléiert
miraccumuléieren
diraccumuléiert
siaccumuléieren
Passé composé
echhunnaccumuléiert
duhuesaccumuléiert
hien/si,hatt/ethuetaccumuléiert
mirhunnaccumuléiert
dirhuttaccumuléiert
sihunnaccumuléiert
Plus-que-parfait
echhataccumuléiert
duhasaccumuléiert
hien/si,hatt/ethataccumuléiert
mirhatenaccumuléiert
dirhataccumuléiert
sihatenaccumuléiert
Futur I
echwäert accumuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accumuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccumuléieren
dugéifsaccumuléieren
hien/si,hatt/etgéifaccumuléieren
mirgéifenaccumuléieren
dirgéiftaccumuléieren
sigéifenaccumuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättaccumuléiert
duhässaccumuléiert
hien/si,hatt/ethättaccumuléiert
mirhättenaccumuléiert
dirhättaccumuléiert
sihättenaccumuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccumuléier!
Plurielaccumuléiert!
accumuléiert
accumuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaccumuléiert
dugëssaccumuléiert
hie/si,hatt/etgëttaccumuléiert
mirginnaccumuléiert
dirgittaccumuléiert
siginnaccumuléiert
Passé composé
echsinnaccumuléiert ginn
dubassaccumuléiert ginn
hien/si,hatt/etassaccumuléiert ginn
mirsinnaccumuléiert ginn
dirsiddaccumuléiert ginn
sisinnaccumuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraccumuléiert ginn
duwaarsaccumuléiert ginn
hien/si,hatt/etwaraccumuléiert ginn
mirwarenaccumuléiert ginn
dirwaartaccumuléiert ginn
siwarenaccumuléiert ginn
Futur I
echwäert accumuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accumuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif accumuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif accumuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier accumuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles