E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dohiknätzel-en
Stammformen dohiknätzel-enknätzel-t dohindohige-knätzel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknätzel-en dohin
duknätzel-s dohin
hien/si,hatt/etknätzel-t dohin
mirknätzel-en dohin
dirknätzel-t dohin
siknätzel-en dohin
Passé composé
echhunndohige-knätzel-t
duhuesdohige-knätzel-t
hien/si,hatt/ethuetdohige-knätzel-t
mirhunndohige-knätzel-t
dirhuttdohige-knätzel-t
sihunndohige-knätzel-t
Plus-que-parfait
echhatdohige-knätzel-t
duhasdohige-knätzel-t
hien/si,hatt/ethatdohige-knätzel-t
mirhatendohige-knätzel-t
dirhatdohige-knätzel-t
sihatendohige-knätzel-t
Futur I
echwäert dohiknätzel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-knätzel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohiknätzel-en
dugéifsdohiknätzel-en
hien/si,hatt/etgéifdohiknätzel-en
mirgéifendohiknätzel-en
dirgéiftdohiknätzel-en
sigéifendohiknätzel-en
Conditionnel Passé composé
echhättdohige-knätzel-t
duhässdohige-knätzel-t
hien/si,hatt/ethättdohige-knätzel-t
mirhättendohige-knätzel-t
dirhättdohige-knätzel-t
sihättendohige-knätzel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknätzel dohin!
Plurielknätzel-t dohin!
dohige-knätzel-t
dohiknätzel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndohige-knätzel-t
dugëssdohige-knätzel-t
hie/si,hatt/etgëttdohige-knätzel-t
mirginndohige-knätzel-t
dirgittdohige-knätzel-t
siginndohige-knätzel-t
Passé composé
echsinndohige-knätzel-t ginn
dubassdohige-knätzel-t ginn
hien/si,hatt/etassdohige-knätzel-t ginn
mirsinndohige-knätzel-t ginn
dirsidddohige-knätzel-t ginn
sisinndohige-knätzel-t ginn
Plus-que-parfait
echwardohige-knätzel-t ginn
duwaarsdohige-knätzel-t ginn
hien/si,hatt/etwardohige-knätzel-t ginn
mirwarendohige-knätzel-t ginn
dirwaartdohige-knätzel-t ginn
siwarendohige-knätzel-t ginn
Futur I
echwäert dohige-knätzel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-knätzel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dohige-knätzel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dohige-knätzel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dohige-knätzel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knätzel-enverknätzel-en
Remarquen (intern)
übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles