E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerknauteren zerknittern (D)froisser (F)
Stammformen zerknauterenzerknautertzerknautert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerknauteren
duzerknauters
hien/si,hatt/etzerknautert
mirzerknauteren
dirzerknautert
sizerknauteren
Pass compos
echhunnzerknautert
duhueszerknautert
hien/si,hatt/ethuetzerknautert
mirhunnzerknautert
dirhuttzerknautert
sihunnzerknautert
Plus-que-parfait
echhatzerknautert
duhaszerknautert
hien/si,hatt/ethatzerknautert
mirhatenzerknautert
dirhatzerknautert
sihatenzerknautert
Futur I
echwäert zerknauteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknautert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerknauteren
dugéifszerknauteren
hien/si,hatt/etgéifzerknauteren
mirgéifenzerknauteren
dirgéiftzerknauteren
sigéifenzerknauteren
Conditionnel Pass compos
echhttzerknautert
duhsszerknautert
hien/si,hatt/ethttzerknautert
mirhttenzerknautert
dirhttzerknautert
sihttenzerknautert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerknauter!
Plurielzerknautert!
zerknautert
zerknauteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerknautert
dugësszerknautert
hie/si,hatt/etgëttzerknautert
mirginnzerknautert
dirgittzerknautert
siginnzerknautert
Pass compos
echsinnzerknautert ginn
dubasszerknautert ginn
hien/si,hatt/etasszerknautert ginn
mirsinnzerknautert ginn
dirsiddzerknautert ginn
sisinnzerknautert ginn
Plus-que-parfait
echwarzerknautert ginn
duwaarszerknautert ginn
hien/si,hatt/etwarzerknautert ginn
mirwarenzerknautert ginn
dirwaartzerknautert ginn
siwarenzerknautert ginn
Futur I
echwäert zerknautert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknautert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerknautert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerknautert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerknautert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knauteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles