E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knauter-en knllen (D) – froisser (F)
Stammformen knauter-enknauter-tge-knauter-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknauter-en
duknauter-s
hien/si,hatt/etknauter-t
mirknauter-en
dirknauter-t
siknauter-en
Pass compos
echhuge-knauter-t
duhuesge-knauter-t
hien/si,hatt/ethuetge-knauter-t
mirhuge-knauter-t
dirhuttge-knauter-t
sihuge-knauter-t
Plus-que-parfait
echhatge-knauter-t
duhasge-knauter-t
hien/si,hatt/ethatge-knauter-t
mirhatege-knauter-t
dirhatge-knauter-t
sihatege-knauter-t
Futur I
echwäert knauter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knauter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknauter-en
dugéifsknauter-en
hien/si,hatt/etgéifknauter-en
mirgéifeknauter-en
dirgéiftknauter-en
sigéifeknauter-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-knauter-t
duhssge-knauter-t
hien/si,hatt/ethttge-knauter-t
mirhättege-knauter-t
dirhttge-knauter-t
sihättege-knauter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknauter!
Plurielknauter-t!
ge-knauter-t
knauter-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-knauter-t
dugëssge-knauter-t
hie/si,hatt/etgëttge-knauter-t
mirgige-knauter-t
dirgittge-knauter-t
sigige-knauter-t
Pass compos
echsige-knauter-t ginn
dubassge-knauter-t ginn
hien/si,hatt/etassge-knauter-t ginn
mirsige-knauter-t ginn
dirsiddge-knauter-t ginn
sisige-knauter-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-knauter-t ginn
duwaarsge-knauter-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-knauter-t ginn
mirwarege-knauter-t ginn
dirwaartge-knauter-t ginn
siwarege-knauter-t ginn
Futur I
echwäert ge-knauter-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knauter-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-knauter-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-knauter-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-knauter-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerknauter-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles