E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerknautschen zerknautschen (D)froisser, chiffonner (F)
Stammformen zerknautschenzerknautschtzerknautscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerknautschen
duzerknautschs
hien/si,hatt/etzerknautscht
mirzerknautschen
dirzerknautscht
sizerknautschen
Pass compos
echhunnzerknautscht
duhueszerknautscht
hien/si,hatt/ethuetzerknautscht
mirhunnzerknautscht
dirhuttzerknautscht
sihunnzerknautscht
Plus-que-parfait
echhatzerknautscht
duhaszerknautscht
hien/si,hatt/ethatzerknautscht
mirhatenzerknautscht
dirhatzerknautscht
sihatenzerknautscht
Futur I
echwäert zerknautschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknautscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerknautschen
dugéifszerknautschen
hien/si,hatt/etgéifzerknautschen
mirgéifenzerknautschen
dirgéiftzerknautschen
sigéifenzerknautschen
Conditionnel Pass compos
echhttzerknautscht
duhsszerknautscht
hien/si,hatt/ethttzerknautscht
mirhttenzerknautscht
dirhttzerknautscht
sihttenzerknautscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerknautsch!
Plurielzerknautscht!
zerknautscht
zerknautschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerknautscht
dugësszerknautscht
hie/si,hatt/etgëttzerknautscht
mirginnzerknautscht
dirgittzerknautscht
siginnzerknautscht
Pass compos
echsinnzerknautscht ginn
dubasszerknautscht ginn
hien/si,hatt/etasszerknautscht ginn
mirsinnzerknautscht ginn
dirsiddzerknautscht ginn
sisinnzerknautscht ginn
Plus-que-parfait
echwarzerknautscht ginn
duwaarszerknautscht ginn
hien/si,hatt/etwarzerknautscht ginn
mirwarenzerknautscht ginn
dirwaartzerknautscht ginn
siwarenzerknautscht ginn
Futur I
echwäert zerknautscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknautscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerknautscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerknautscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerknautscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knautschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles