E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knautschen knautschen (D)froisser (F)
Stammformen knautschenknautschtgeknautscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknautschen
duknautschs
hien/si,hatt/etknautscht
mirknautschen
dirknautscht
siknautschen
Pass compos
echhugeknautscht
duhuesgeknautscht
hien/si,hatt/ethuetgeknautscht
mirhugeknautscht
dirhuttgeknautscht
sihugeknautscht
Plus-que-parfait
echhatgeknautscht
duhasgeknautscht
hien/si,hatt/ethatgeknautscht
mirhategeknautscht
dirhatgeknautscht
sihategeknautscht
Futur I
echwäert knautschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geknautscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknautschen
dugéifsknautschen
hien/si,hatt/etgéifknautschen
mirgéifeknautschen
dirgéiftknautschen
sigéifeknautschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeknautscht
duhssgeknautscht
hien/si,hatt/ethttgeknautscht
mirhättegeknautscht
dirhttgeknautscht
sihättegeknautscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknautsch!
Plurielknautscht!
geknautscht
knautschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeknautscht
dugëssgeknautscht
hie/si,hatt/etgëttgeknautscht
mirgigeknautscht
dirgittgeknautscht
sigigeknautscht
Pass compos
echsigeknautscht ginn
dubassgeknautscht ginn
hien/si,hatt/etassgeknautscht ginn
mirsigeknautscht ginn
dirsiddgeknautscht ginn
sisigeknautscht ginn
Plus-que-parfait
echwargeknautscht ginn
duwaarsgeknautscht ginn
hien/si,hatt/etwargeknautscht ginn
mirwaregeknautscht ginn
dirwaartgeknautscht ginn
siwaregeknautscht ginn
Futur I
echwäert geknautscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geknautscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geknautscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geknautscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geknautscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerknautschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles