E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knautsch-en knautschen (D)froisser (F)
Stammformen knautsch-enknautsch-tge-knautsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknautsch-en
duknautsch-s
hien/si,hatt/etknautsch-t
mirknautsch-en
dirknautsch-t
siknautsch-en
Pass compos
echhuge-knautsch-t
duhuesge-knautsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-knautsch-t
mirhuge-knautsch-t
dirhuttge-knautsch-t
sihuge-knautsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-knautsch-t
duhasge-knautsch-t
hien/si,hatt/ethatge-knautsch-t
mirhatege-knautsch-t
dirhatge-knautsch-t
sihatege-knautsch-t
Futur I
echwäert knautsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knautsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknautsch-en
dugéifsknautsch-en
hien/si,hatt/etgéifknautsch-en
mirgéifeknautsch-en
dirgéiftknautsch-en
sigéifeknautsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-knautsch-t
duhssge-knautsch-t
hien/si,hatt/ethttge-knautsch-t
mirhättege-knautsch-t
dirhttge-knautsch-t
sihättege-knautsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknautsch!
Plurielknautsch-t!
ge-knautsch-t
knautsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-knautsch-t
dugëssge-knautsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-knautsch-t
mirgige-knautsch-t
dirgittge-knautsch-t
sigige-knautsch-t
Pass compos
echsige-knautsch-t ginn
dubassge-knautsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-knautsch-t ginn
mirsige-knautsch-t ginn
dirsiddge-knautsch-t ginn
sisige-knautsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-knautsch-t ginn
duwaarsge-knautsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-knautsch-t ginn
mirwarege-knautsch-t ginn
dirwaartge-knautsch-t ginn
siwarege-knautsch-t ginn
Futur I
echwäert ge-knautsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knautsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-knautsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-knautsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-knautsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerknautsch-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles