E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aknécken anknicken (D) – tordre (cheville) (F)
Stammformen aknéckenknéckt anageknéckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknécken an
duknécks an
hien/si,hatt/etknéckt an
mirknécken an
dirknéckt an
siknécken an
Passé composé
echhunnageknéckt
duhuesageknéckt
hien/si,hatt/ethuetageknéckt
mirhunnageknéckt
dirhuttageknéckt
sihunnageknéckt
Plus-que-parfait
echhatageknéckt
duhasageknéckt
hien/si,hatt/ethatageknéckt
mirhatenageknéckt
dirhatageknéckt
sihatenageknéckt
Futur I
echwäert aknécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageknéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaknécken
dugéifsaknécken
hien/si,hatt/etgéifaknécken
mirgéifenaknécken
dirgéiftaknécken
sigéifenaknécken
Conditionnel Passé composé
echhättageknéckt
duhässageknéckt
hien/si,hatt/ethättageknéckt
mirhättenageknéckt
dirhättageknéckt
sihättenageknéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknéck an!
Plurielknéckt an!
ageknéckt
aknécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnageknéckt
dugëssageknéckt
hie/si,hatt/etgëttageknéckt
mirginnageknéckt
dirgittageknéckt
siginnageknéckt
Passé composé
echsinnageknéckt ginn
dubassageknéckt ginn
hien/si,hatt/etassageknéckt ginn
mirsinnageknéckt ginn
dirsiddageknéckt ginn
sisinnageknéckt ginn
Plus-que-parfait
echwarageknéckt ginn
duwaarsageknéckt ginn
hien/si,hatt/etwarageknéckt ginn
mirwarenageknéckt ginn
dirwaartageknéckt ginn
siwarenageknéckt ginn
Futur I
echwäert ageknéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageknéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ageknéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ageknéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ageknéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmknéckenknécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles