E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmknécken umknicken (Fuss) (D) – tordre (cheville) (F)
Stammformen ëmknéckenknéckt ëmëmgeknéckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknécken ëm
duknécks ëm
hien/si,hatt/etknéckt ëm
mirknécken ëm
dirknéckt ëm
siknécken ëm
Passé composé
echhunnëmgeknéckt
duhuesëmgeknéckt
hien/si,hatt/ethuetëmgeknéckt
mirhunnëmgeknéckt
dirhuttëmgeknéckt
sihunnëmgeknéckt
Plus-que-parfait
echhatëmgeknéckt
duhasëmgeknéckt
hien/si,hatt/ethatëmgeknéckt
mirhatenëmgeknéckt
dirhatëmgeknéckt
sihatenëmgeknéckt
Futur I
echwäert ëmknécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeknéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmknécken
dugéifsëmknécken
hien/si,hatt/etgéifëmknécken
mirgéifenëmknécken
dirgéiftëmknécken
sigéifenëmknécken
Conditionnel Passé composé
echhättëmgeknéckt
duhässëmgeknéckt
hien/si,hatt/ethättëmgeknéckt
mirhättenëmgeknéckt
dirhättëmgeknéckt
sihättenëmgeknéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknéck ëm!
Plurielknéckt ëm!
ëmgeknéckt
ëmknécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmgeknéckt
dugëssëmgeknéckt
hie/si,hatt/etgëttëmgeknéckt
mirginnëmgeknéckt
dirgittëmgeknéckt
siginnëmgeknéckt
Passé composé
echsinnëmgeknéckt ginn
dubassëmgeknéckt ginn
hien/si,hatt/etassëmgeknéckt ginn
mirsinnëmgeknéckt ginn
dirsiddëmgeknéckt ginn
sisinnëmgeknéckt ginn
Plus-que-parfait
echwarëmgeknéckt ginn
duwaarsëmgeknéckt ginn
hien/si,hatt/etwarëmgeknéckt ginn
mirwarenëmgeknéckt ginn
dirwaartëmgeknéckt ginn
siwarenëmgeknéckt ginn
Futur I
echwäert ëmgeknéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeknéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmgeknéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmgeknéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmgeknéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aknéckenknécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles