E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verknŽppen verknŁpfen (D)connecter, associer ŗ† qch. (F)
Stammformen verknŽppenverknŽpptverknŽppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverknŽppen
duverknŽpps
hien/si,hatt/etverknŽppt
mirverknŽppen
dirverknŽppt
siverknŽppen
Passť composť
echhuverknŽppt
duhuesverknŽppt
hien/si,hatt/ethuetverknŽppt
mirhuverknŽppt
dirhuttverknŽppt
sihuverknŽppt
Plus-que-parfait
echhatverknŽppt
duhasverknŽppt
hien/si,hatt/ethatverknŽppt
mirhateverknŽppt
dirhatverknŽppt
sihateverknŽppt
Futur I
echwäert verknŽppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknŽppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverknŽppen
dugéifsverknŽppen
hien/si,hatt/etgéifverknŽppen
mirgéifeverknŽppen
dirgéiftverknŽppen
sigéifeverknŽppen
Conditionnel Passť composť
echhšttverknŽppt
duhšssverknŽppt
hien/si,hatt/ethšttverknŽppt
mirhätteverknŽppt
dirhšttverknŽppt
sihätteverknŽppt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverknŽpp!
PlurielverknŽppt!
verknŽppt
verknŽppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiverknŽppt
dugëssverknŽppt
hie/si,hatt/etgëttverknŽppt
mirgiverknŽppt
dirgittverknŽppt
sigiverknŽppt
Passť composť
echsiverknŽppt ginn
dubassverknŽppt ginn
hien/si,hatt/etassverknŽppt ginn
mirsiverknŽppt ginn
dirsiddverknŽppt ginn
sisiverknŽppt ginn
Plus-que-parfait
echwarverknŽppt ginn
duwaarsverknŽppt ginn
hien/si,hatt/etwarverknŽppt ginn
mirwareverknŽppt ginn
dirwaartverknŽppt ginn
siwareverknŽppt ginn
Futur I
echwäert verknŽppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknŽppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verknŽppt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verknŽppt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier verknŽppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knŽppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles