E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verknpp-en verknpfen (D) – connecter, associer qch. (F)
Stammformen verknpp-enverknpp-tverknpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverknpp-en
duverknpp-s
hien/si,hatt/etverknpp-t
mirverknpp-en
dirverknpp-t
siverknpp-en
Pass compos
echhuverknpp-t
duhuesverknpp-t
hien/si,hatt/ethuetverknpp-t
mirhuverknpp-t
dirhuttverknpp-t
sihuverknpp-t
Plus-que-parfait
echhatverknpp-t
duhasverknpp-t
hien/si,hatt/ethatverknpp-t
mirhateverknpp-t
dirhatverknpp-t
sihateverknpp-t
Modale Futur I
echwäert verknpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verknpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverknpp-en
dugéifsverknpp-en
hien/si,hatt/etgéifverknpp-en
mirgéifeverknpp-en
dirgéiftverknpp-en
sigéifeverknpp-en
Conditionnel pass compos
echhttverknpp-t
duhssverknpp-t
hien/si,hatt/ethttverknpp-t
mirhätteverknpp-t
dirhttverknpp-t
sihätteverknpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverknpp!
Plurielverknpp-t!
verknpp-t
verknpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverknpp-t
dugëssverknpp-t
hie/si,hatt/etgëttverknpp-t
mirgiverknpp-t
dirgittverknpp-t
sigiverknpp-t
Pass compos
echsiverknpp-t ginn
dubassverknpp-t ginn
hien/si,hatt/etassverknpp-t ginn
mirsiverknpp-t ginn
dirsiddverknpp-t ginn
sisiverknpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverknpp-t ginn
duwaarsverknpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarverknpp-t ginn
mirwareverknpp-t ginn
dirwaartverknpp-t ginn
siwareverknpp-t ginn
Modale Futur I
echwäert verknpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verknpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verknpp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verknpp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verknpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knpp-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles