E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchknieden durchkneten (D)ptrir (F)
Stammformen duerchkniedenkniet duerchduerchgekniet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknieden duerch
dukniets duerch
hien/si,hatt/etkniet duerch
mirknieden duerch
dirkniet duerch
siknieden duerch
Pass compos
echhunnduerchgekniet
duhuesduerchgekniet
hien/si,hatt/ethuetduerchgekniet
mirhunnduerchgekniet
dirhuttduerchgekniet
sihunnduerchgekniet
Plus-que-parfait
echhatduerchgekniet
duhasduerchgekniet
hien/si,hatt/ethatduerchgekniet
mirhatenduerchgekniet
dirhatduerchgekniet
sihatenduerchgekniet
Futur I
echwäert duerchknieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgekniet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchknieden
dugéifsduerchknieden
hien/si,hatt/etgéifduerchknieden
mirgéifenduerchknieden
dirgéiftduerchknieden
sigéifenduerchknieden
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgekniet
duhssduerchgekniet
hien/si,hatt/ethttduerchgekniet
mirhttenduerchgekniet
dirhttduerchgekniet
sihttenduerchgekniet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniet duerch!
Plurielkniet duerch!
duerchgekniet
duerchknieden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgekniet
dugëssduerchgekniet
hie/si,hatt/etgëttduerchgekniet
mirginnduerchgekniet
dirgittduerchgekniet
siginnduerchgekniet
Pass compos
echsinnduerchgekniet ginn
dubassduerchgekniet ginn
hien/si,hatt/etassduerchgekniet ginn
mirsinnduerchgekniet ginn
dirsiddduerchgekniet ginn
sisinnduerchgekniet ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgekniet ginn
duwaarsduerchgekniet ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgekniet ginn
mirwarenduerchgekniet ginn
dirwaartduerchgekniet ginn
siwarenduerchgekniet ginn
Futur I
echwäert duerchgekniet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgekniet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgekniet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgekniet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgekniet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knieden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles