E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knied-en kneten (D) – ptrir, masser (F)
Stammformen knied-enknie-tge-knie-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknied-en
dukniet-s
hien/si,hatt/etknie-t
mirknied-en
dirknie-t
siknied-en
Pass compos
echhuge-knie-t
duhuesge-knie-t
hien/si,hatt/ethuetge-knie-t
mirhuge-knie-t
dirhuttge-knie-t
sihuge-knie-t
Plus-que-parfait
echhatge-knie-t
duhasge-knie-t
hien/si,hatt/ethatge-knie-t
mirhatege-knie-t
dirhatge-knie-t
sihatege-knie-t
Futur I
echwäert knied-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknied-en
dugéifsknied-en
hien/si,hatt/etgéifknied-en
mirgéifeknied-en
dirgéiftknied-en
sigéifeknied-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-knie-t
duhssge-knie-t
hien/si,hatt/ethttge-knie-t
mirhättege-knie-t
dirhttge-knie-t
sihättege-knie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniet!
Plurielknie-t!
ge-knie-t
knied-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-knie-t
dugëssge-knie-t
hie/si,hatt/etgëttge-knie-t
mirgige-knie-t
dirgittge-knie-t
sigige-knie-t
Pass compos
echsige-knie-t ginn
dubassge-knie-t ginn
hien/si,hatt/etassge-knie-t ginn
mirsige-knie-t ginn
dirsiddge-knie-t ginn
sisige-knie-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-knie-t ginn
duwaarsge-knie-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-knie-t ginn
mirwarege-knie-t ginn
dirwaartge-knie-t ginn
siwarege-knie-t ginn
Futur I
echwäert ge-knie-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knie-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-knie-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-knie-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-knie-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchknied-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles