E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kniewel-en knebeln (D)museler qn. (F)
Stammformen kniewel-enkniewel-tge-kniewel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkniewel-en
dukniewel-s
hien/si,hatt/etkniewel-t
mirkniewel-en
dirkniewel-t
sikniewel-en
Pass compos
echhuge-kniewel-t
duhuesge-kniewel-t
hien/si,hatt/ethuetge-kniewel-t
mirhuge-kniewel-t
dirhuttge-kniewel-t
sihuge-kniewel-t
Plus-que-parfait
echhatge-kniewel-t
duhasge-kniewel-t
hien/si,hatt/ethatge-kniewel-t
mirhatege-kniewel-t
dirhatge-kniewel-t
sihatege-kniewel-t
Futur I
echwäert kniewel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kniewel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkniewel-en
dugéifskniewel-en
hien/si,hatt/etgéifkniewel-en
mirgéifekniewel-en
dirgéiftkniewel-en
sigéifekniewel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kniewel-t
duhssge-kniewel-t
hien/si,hatt/ethttge-kniewel-t
mirhättege-kniewel-t
dirhttge-kniewel-t
sihättege-kniewel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniewel!
Plurielkniewel-t!
ge-kniewel-t
kniewel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-kniewel-t
dugëssge-kniewel-t
hie/si,hatt/etgëttge-kniewel-t
mirgige-kniewel-t
dirgittge-kniewel-t
sigige-kniewel-t
Pass compos
echsige-kniewel-t ginn
dubassge-kniewel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-kniewel-t ginn
mirsige-kniewel-t ginn
dirsiddge-kniewel-t ginn
sisige-kniewel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-kniewel-t ginn
duwaarsge-kniewel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-kniewel-t ginn
mirwarege-kniewel-t ginn
dirwaartge-kniewel-t ginn
siwarege-kniewel-t ginn
Futur I
echwäert ge-kniewel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kniewel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-kniewel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-kniewel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-kniewel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles