E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausknipsen ausknipsen (D)teindre (F)
Stammformen ausknipsenknipst ausausgeknipst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknipsen aus
duknips aus
hien/si,hatt/etknipst aus
mirknipsen aus
dirknipst aus
siknipsen aus
Pass compos
echhunnausgeknipst
duhuesausgeknipst
hien/si,hatt/ethuetausgeknipst
mirhunnausgeknipst
dirhuttausgeknipst
sihunnausgeknipst
Plus-que-parfait
echhatausgeknipst
duhasausgeknipst
hien/si,hatt/ethatausgeknipst
mirhatenausgeknipst
dirhatausgeknipst
sihatenausgeknipst
Futur I
echwäert ausknipsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeknipst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausknipsen
dugéifsausknipsen
hien/si,hatt/etgéifausknipsen
mirgéifenausknipsen
dirgéiftausknipsen
sigéifenausknipsen
Conditionnel Pass compos
echhttausgeknipst
duhssausgeknipst
hien/si,hatt/ethttausgeknipst
mirhttenausgeknipst
dirhttausgeknipst
sihttenausgeknipst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknips aus!
Plurielknipst aus!
ausgeknipst
ausknipsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeknipst
dugëssausgeknipst
hie/si,hatt/etgëttausgeknipst
mirginnausgeknipst
dirgittausgeknipst
siginnausgeknipst
Pass compos
echsinnausgeknipst ginn
dubassausgeknipst ginn
hien/si,hatt/etassausgeknipst ginn
mirsinnausgeknipst ginn
dirsiddausgeknipst ginn
sisinnausgeknipst ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeknipst ginn
duwaarsausgeknipst ginn
hien/si,hatt/etwarausgeknipst ginn
mirwarenausgeknipst ginn
dirwaartausgeknipst ginn
siwarenausgeknipst ginn
Futur I
echwäert ausgeknipst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeknipst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeknipst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeknipst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeknipst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knipsenuknipsen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles