E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
knips-en knipsen (D) – poinonner (F)
Stammformen knips-enknips-tge-knips-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echknips-en
duknip-s
hien/si,hatt/etknips-t
mirknips-en
dirknips-t
siknips-en
Pass compos
echhuge-knips-t
duhuesge-knips-t
hien/si,hatt/ethuetge-knips-t
mirhuge-knips-t
dirhuttge-knips-t
sihuge-knips-t
Plus-que-parfait
echhatge-knips-t
duhasge-knips-t
hien/si,hatt/ethatge-knips-t
mirhatege-knips-t
dirhatge-knips-t
sihatege-knips-t
Modale Futur I
echwäert knips-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-knips-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknips-en
dugéifsknips-en
hien/si,hatt/etgéifknips-en
mirgéifeknips-en
dirgéiftknips-en
sigéifeknips-en
Conditionnel pass compos
echhttge-knips-t
duhssge-knips-t
hien/si,hatt/ethttge-knips-t
mirhättege-knips-t
dirhttge-knips-t
sihättege-knips-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknips!
Plurielknips-t!
ge-knips-t
knips-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-knips-t
dugëssge-knips-t
hie/si,hatt/etgëttge-knips-t
mirgige-knips-t
dirgittge-knips-t
sigige-knips-t
Pass compos
echsige-knips-t ginn
dubassge-knips-t ginn
hien/si,hatt/etassge-knips-t ginn
mirsige-knips-t ginn
dirsiddge-knips-t ginn
sisige-knips-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-knips-t ginn
duwaarsge-knips-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-knips-t ginn
mirwarege-knips-t ginn
dirwaartge-knips-t ginn
siwarege-knips-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-knips-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-knips-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-knips-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-knips-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-knips-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausknips-enuknips-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles