E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkniwwel-en zerknittern (D)froisser, rider (F)
Stammformen verkniwwel-enverkniwwel-tverkniwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkniwwel-en
duverkniwwel-s
hien/si,hatt/etverkniwwel-t
mirverkniwwel-en
dirverkniwwel-t
siverkniwwel-en
Pass compos
echhuverkniwwel-t
duhuesverkniwwel-t
hien/si,hatt/ethuetverkniwwel-t
mirhuverkniwwel-t
dirhuttverkniwwel-t
sihuverkniwwel-t
Plus-que-parfait
echhatverkniwwel-t
duhasverkniwwel-t
hien/si,hatt/ethatverkniwwel-t
mirhateverkniwwel-t
dirhatverkniwwel-t
sihateverkniwwel-t
Futur I
echwäert verkniwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkniwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkniwwel-en
dugéifsverkniwwel-en
hien/si,hatt/etgéifverkniwwel-en
mirgéifeverkniwwel-en
dirgéiftverkniwwel-en
sigéifeverkniwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverkniwwel-t
duhssverkniwwel-t
hien/si,hatt/ethttverkniwwel-t
mirhätteverkniwwel-t
dirhttverkniwwel-t
sihätteverkniwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkniwwel!
Plurielverkniwwel-t!
verkniwwel-t
verkniwwel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkniwwel-t
dugëssverkniwwel-t
hie/si,hatt/etgëttverkniwwel-t
mirgiverkniwwel-t
dirgittverkniwwel-t
sigiverkniwwel-t
Pass compos
echsiverkniwwel-t ginn
dubassverkniwwel-t ginn
hien/si,hatt/etassverkniwwel-t ginn
mirsiverkniwwel-t ginn
dirsiddverkniwwel-t ginn
sisiverkniwwel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverkniwwel-t ginn
duwaarsverkniwwel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverkniwwel-t ginn
mirwareverkniwwel-t ginn
dirwaartverkniwwel-t ginn
siwareverkniwwel-t ginn
Futur I
echwäert verkniwwel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkniwwel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkniwwel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkniwwel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkniwwel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kniwwel-enzerkniwwel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles