E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerkniwwelen zerknittern (D) – froisser, louper (F)
Stammformen zerkniwwelenzerkniwweltzerkniwwelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echzerkniwwelen
duzerkniwwels
hien/si,hatt/etzerkniwwelt
mirzerkniwwelen
dirzerkniwwelt
sizerkniwwelen
Pass compos
echhunnzerkniwwelt
duhueszerkniwwelt
hien/si,hatt/ethuetzerkniwwelt
mirhunnzerkniwwelt
dirhuttzerkniwwelt
sihunnzerkniwwelt
Plus-que-parfait
echhatzerkniwwelt
duhaszerkniwwelt
hien/si,hatt/ethatzerkniwwelt
mirhatenzerkniwwelt
dirhatzerkniwwelt
sihatenzerkniwwelt
Modale Futur I
echwäert zerkniwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zerkniwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkniwwelen
dugéifszerkniwwelen
hien/si,hatt/etgéifzerkniwwelen
mirgéifenzerkniwwelen
dirgéiftzerkniwwelen
sigéifenzerkniwwelen
Conditionnel pass compos
echhttzerkniwwelt
duhsszerkniwwelt
hien/si,hatt/ethttzerkniwwelt
mirhttenzerkniwwelt
dirhttzerkniwwelt
sihttenzerkniwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkniwwel!
Plurielzerkniwwelt!
zerkniwwelt
zerkniwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnzerkniwwelt
dugësszerkniwwelt
hie/si,hatt/etgëttzerkniwwelt
mirginnzerkniwwelt
dirgittzerkniwwelt
siginnzerkniwwelt
Pass compos
echsinnzerkniwwelt ginn
dubasszerkniwwelt ginn
hien/si,hatt/etasszerkniwwelt ginn
mirsinnzerkniwwelt ginn
dirsiddzerkniwwelt ginn
sisinnzerkniwwelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerkniwwelt ginn
duwaarszerkniwwelt ginn
hien/si,hatt/etwarzerkniwwelt ginn
mirwarenzerkniwwelt ginn
dirwaartzerkniwwelt ginn
siwarenzerkniwwelt ginn
Modale Futur I
echwäert zerkniwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zerkniwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerkniwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerkniwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier zerkniwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kniwwelenverkniwwelen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles