E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kniwwelen basteln (D)bricoler (F)
Stammformen kniwwelenkniwweltgekniwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkniwwelen
dukniwwels
hien/si,hatt/etkniwwelt
mirkniwwelen
dirkniwwelt
sikniwwelen
Pass compos
echhugekniwwelt
duhuesgekniwwelt
hien/si,hatt/ethuetgekniwwelt
mirhugekniwwelt
dirhuttgekniwwelt
sihugekniwwelt
Plus-que-parfait
echhatgekniwwelt
duhasgekniwwelt
hien/si,hatt/ethatgekniwwelt
mirhategekniwwelt
dirhatgekniwwelt
sihategekniwwelt
Futur I
echwäert kniwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekniwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkniwwelen
dugéifskniwwelen
hien/si,hatt/etgéifkniwwelen
mirgéifekniwwelen
dirgéiftkniwwelen
sigéifekniwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekniwwelt
duhssgekniwwelt
hien/si,hatt/ethttgekniwwelt
mirhättegekniwwelt
dirhttgekniwwelt
sihättegekniwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniwwel!
Plurielkniwwelt!
gekniwwelt
kniwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigekniwwelt
dugëssgekniwwelt
hie/si,hatt/etgëttgekniwwelt
mirgigekniwwelt
dirgittgekniwwelt
sigigekniwwelt
Pass compos
echsigekniwwelt ginn
dubassgekniwwelt ginn
hien/si,hatt/etassgekniwwelt ginn
mirsigekniwwelt ginn
dirsiddgekniwwelt ginn
sisigekniwwelt ginn
Plus-que-parfait
echwargekniwwelt ginn
duwaarsgekniwwelt ginn
hien/si,hatt/etwargekniwwelt ginn
mirwaregekniwwelt ginn
dirwaartgekniwwelt ginn
siwaregekniwwelt ginn
Futur I
echwäert gekniwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekniwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gekniwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gekniwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gekniwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkniwwelenzerkniwwelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles