E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kniwwel-en basteln (D) – bricoler (F)
Stammformen kniwwel-enkniwwel-tge-kniwwel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkniwwel-en
dukniwwel-s
hien/si,hatt/etkniwwel-t
mirkniwwel-en
dirkniwwel-t
sikniwwel-en
Pass compos
echhuge-kniwwel-t
duhuesge-kniwwel-t
hien/si,hatt/ethuetge-kniwwel-t
mirhuge-kniwwel-t
dirhuttge-kniwwel-t
sihuge-kniwwel-t
Plus-que-parfait
echhatge-kniwwel-t
duhasge-kniwwel-t
hien/si,hatt/ethatge-kniwwel-t
mirhatege-kniwwel-t
dirhatge-kniwwel-t
sihatege-kniwwel-t
Modale Futur I
echwäert kniwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-kniwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkniwwel-en
dugéifskniwwel-en
hien/si,hatt/etgéifkniwwel-en
mirgéifekniwwel-en
dirgéiftkniwwel-en
sigéifekniwwel-en
Conditionnel pass compos
echhttge-kniwwel-t
duhssge-kniwwel-t
hien/si,hatt/ethttge-kniwwel-t
mirhättege-kniwwel-t
dirhttge-kniwwel-t
sihättege-kniwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniwwel!
Plurielkniwwel-t!
ge-kniwwel-t
kniwwel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-kniwwel-t
dugëssge-kniwwel-t
hie/si,hatt/etgëttge-kniwwel-t
mirgige-kniwwel-t
dirgittge-kniwwel-t
sigige-kniwwel-t
Pass compos
echsige-kniwwel-t ginn
dubassge-kniwwel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-kniwwel-t ginn
mirsige-kniwwel-t ginn
dirsiddge-kniwwel-t ginn
sisige-kniwwel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-kniwwel-t ginn
duwaarsge-kniwwel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-kniwwel-t ginn
mirwarege-kniwwel-t ginn
dirwaartge-kniwwel-t ginn
siwarege-kniwwel-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-kniwwel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-kniwwel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-kniwwel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-kniwwel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-kniwwel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkniwwel-enzerkniwwel-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles