E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verknorpelen verknorpeln (D)devenir cartilageux (F)
Stammformen verknorpelenverknorpeltverknorpelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverknorpelen
duverknorpels
hien/si,hatt/etverknorpelt
mirverknorpelen
dirverknorpelt
siverknorpelen
Pass compos
echhuverknorpelt
duhuesverknorpelt
hien/si,hatt/ethuetverknorpelt
mirhuverknorpelt
dirhuttverknorpelt
sihuverknorpelt
Plus-que-parfait
echhatverknorpelt
duhasverknorpelt
hien/si,hatt/ethatverknorpelt
mirhateverknorpelt
dirhatverknorpelt
sihateverknorpelt
Futur I
echwäert verknorpelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknorpelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverknorpelen
dugéifsverknorpelen
hien/si,hatt/etgéifverknorpelen
mirgéifeverknorpelen
dirgéiftverknorpelen
sigéifeverknorpelen
Conditionnel Pass compos
echhttverknorpelt
duhssverknorpelt
hien/si,hatt/ethttverknorpelt
mirhätteverknorpelt
dirhttverknorpelt
sihätteverknorpelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverknorpel!
Plurielverknorpelt!
verknorpelt
verknorpelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverknorpelt
dugëssverknorpelt
hie/si,hatt/etgëttverknorpelt
mirgiverknorpelt
dirgittverknorpelt
sigiverknorpelt
Pass compos
echsiverknorpelt ginn
dubassverknorpelt ginn
hien/si,hatt/etassverknorpelt ginn
mirsiverknorpelt ginn
dirsiddverknorpelt ginn
sisiverknorpelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverknorpelt ginn
duwaarsverknorpelt ginn
hien/si,hatt/etwarverknorpelt ginn
mirwareverknorpelt ginn
dirwaartverknorpelt ginn
siwareverknorpelt ginn
Futur I
echwäert verknorpelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verknorpelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verknorpelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verknorpelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verknorpelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles