E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verknorpel-en verknorpeln (D) – devenir cartilageux (F)
Stammformen verknorpel-enverknorpel-tverknorpel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverknorpel-en
duverknorpel-s
hien/si,hatt/etverknorpel-t
mirverknorpel-en
dirverknorpel-t
siverknorpel-en
Pass compos
echhuverknorpel-t
duhuesverknorpel-t
hien/si,hatt/ethuetverknorpel-t
mirhuverknorpel-t
dirhuttverknorpel-t
sihuverknorpel-t
Plus-que-parfait
echhatverknorpel-t
duhasverknorpel-t
hien/si,hatt/ethatverknorpel-t
mirhateverknorpel-t
dirhatverknorpel-t
sihateverknorpel-t
Modale Futur I
echwäert verknorpel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verknorpel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverknorpel-en
dugéifsverknorpel-en
hien/si,hatt/etgéifverknorpel-en
mirgéifeverknorpel-en
dirgéiftverknorpel-en
sigéifeverknorpel-en
Conditionnel pass compos
echhttverknorpel-t
duhssverknorpel-t
hien/si,hatt/ethttverknorpel-t
mirhätteverknorpel-t
dirhttverknorpel-t
sihätteverknorpel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverknorpel!
Plurielverknorpel-t!
verknorpel-t
verknorpel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverknorpel-t
dugëssverknorpel-t
hie/si,hatt/etgëttverknorpel-t
mirgiverknorpel-t
dirgittverknorpel-t
sigiverknorpel-t
Pass compos
echsiverknorpel-t ginn
dubassverknorpel-t ginn
hien/si,hatt/etassverknorpel-t ginn
mirsiverknorpel-t ginn
dirsiddverknorpel-t ginn
sisiverknorpel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverknorpel-t ginn
duwaarsverknorpel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverknorpel-t ginn
mirwareverknorpel-t ginn
dirwaartverknorpel-t ginn
siwareverknorpel-t ginn
Modale Futur I
echwäert verknorpel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verknorpel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verknorpel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verknorpel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verknorpel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles