E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerknujelen zerknittern (D)froisser, friper (F)
Stammformen zerknujelenzerknujeltzerknujelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerknujelen
duzerknujels
hien/si,hatt/etzerknujelt
mirzerknujelen
dirzerknujelt
sizerknujelen
Pass compos
echhunnzerknujelt
duhueszerknujelt
hien/si,hatt/ethuetzerknujelt
mirhunnzerknujelt
dirhuttzerknujelt
sihunnzerknujelt
Plus-que-parfait
echhatzerknujelt
duhaszerknujelt
hien/si,hatt/ethatzerknujelt
mirhatenzerknujelt
dirhatzerknujelt
sihatenzerknujelt
Futur I
echwäert zerknujelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknujelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerknujelen
dugéifszerknujelen
hien/si,hatt/etgéifzerknujelen
mirgéifenzerknujelen
dirgéiftzerknujelen
sigéifenzerknujelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerknujelt
duhsszerknujelt
hien/si,hatt/ethttzerknujelt
mirhttenzerknujelt
dirhttzerknujelt
sihttenzerknujelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerknujel!
Plurielzerknujelt!
zerknujelt
zerknujelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerknujelt
dugësszerknujelt
hie/si,hatt/etgëttzerknujelt
mirginnzerknujelt
dirgittzerknujelt
siginnzerknujelt
Pass compos
echsinnzerknujelt ginn
dubasszerknujelt ginn
hien/si,hatt/etasszerknujelt ginn
mirsinnzerknujelt ginn
dirsiddzerknujelt ginn
sisinnzerknujelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerknujelt ginn
duwaarszerknujelt ginn
hien/si,hatt/etwarzerknujelt ginn
mirwarenzerknujelt ginn
dirwaartzerknujelt ginn
siwarenzerknujelt ginn
Futur I
echwäert zerknujelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknujelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerknujelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerknujelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerknujelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knujelenverknujelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles