E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouknuppen zuschlagen (Tr) (D)fermer bruyamment (F)
Stammformen zouknuppenknuppt zouzougeknuppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknuppen zou
duknupps zou
hien/si,hatt/etknuppt zou
mirknuppen zou
dirknuppt zou
siknuppen zou
Pass compos
echhunnzougeknuppt
duhueszougeknuppt
hien/si,hatt/ethuetzougeknuppt
mirhunnzougeknuppt
dirhuttzougeknuppt
sihunnzougeknuppt
Plus-que-parfait
echhatzougeknuppt
duhaszougeknuppt
hien/si,hatt/ethatzougeknuppt
mirhatenzougeknuppt
dirhatzougeknuppt
sihatenzougeknuppt
Futur I
echwäert zouknuppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeknuppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouknuppen
dugéifszouknuppen
hien/si,hatt/etgéifzouknuppen
mirgéifenzouknuppen
dirgéiftzouknuppen
sigéifenzouknuppen
Conditionnel Pass compos
echhttzougeknuppt
duhsszougeknuppt
hien/si,hatt/ethttzougeknuppt
mirhttenzougeknuppt
dirhttzougeknuppt
sihttenzougeknuppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknupp zou!
Plurielknuppt zou!
zougeknuppt
zouknuppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougeknuppt
dugësszougeknuppt
hie/si,hatt/etgëttzougeknuppt
mirginnzougeknuppt
dirgittzougeknuppt
siginnzougeknuppt
Pass compos
echsinnzougeknuppt ginn
dubasszougeknuppt ginn
hien/si,hatt/etasszougeknuppt ginn
mirsinnzougeknuppt ginn
dirsiddzougeknuppt ginn
sisinnzougeknuppt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeknuppt ginn
duwaarszougeknuppt ginn
hien/si,hatt/etwarzougeknuppt ginn
mirwarenzougeknuppt ginn
dirwaartzougeknuppt ginn
siwarenzougeknuppt ginn
Futur I
echwäert zougeknuppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeknuppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougeknuppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougeknuppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougeknuppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aknuppenknuppenzerknuppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles