E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kolen flirten (D)flirter (F)
Stammformen kolenkooltgekoolt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkolen
dukools
hien/si,hatt/etkoolt
mirkolen
dirkoolt
sikolen
Pass compos
echhugekoolt
duhuesgekoolt
hien/si,hatt/ethuetgekoolt
mirhugekoolt
dirhuttgekoolt
sihugekoolt
Plus-que-parfait
echhatgekoolt
duhasgekoolt
hien/si,hatt/ethatgekoolt
mirhategekoolt
dirhatgekoolt
sihategekoolt
Futur I
echwäert kolen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekoolt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkolen
dugéifskolen
hien/si,hatt/etgéifkolen
mirgéifekolen
dirgéiftkolen
sigéifekolen
Conditionnel Pass compos
echhttgekoolt
duhssgekoolt
hien/si,hatt/ethttgekoolt
mirhättegekoolt
dirhttgekoolt
sihättegekoolt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkol!
Plurielkoolt!
gekoolt
kolen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigekoolt
dugëssgekoolt
hie/si,hatt/etgëttgekoolt
mirgigekoolt
dirgittgekoolt
sigigekoolt
Pass compos
echsigekoolt ginn
dubassgekoolt ginn
hien/si,hatt/etassgekoolt ginn
mirsigekoolt ginn
dirsiddgekoolt ginn
sisigekoolt ginn
Plus-que-parfait
echwargekoolt ginn
duwaarsgekoolt ginn
hien/si,hatt/etwargekoolt ginn
mirwaregekoolt ginn
dirwaartgekoolt ginn
siwaregekoolt ginn
Futur I
echwäert gekoolt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekoolt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gekoolt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gekoolt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gekoolt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkolen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles