E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoukollen zukleben (D)fermer en collant (F)
Stammformen zoukollenkollt zouzougekollt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkollen zou
dukolls zou
hien/si,hatt/etkollt zou
mirkollen zou
dirkollt zou
sikollen zou
Pass compos
echhunnzougekollt
duhueszougekollt
hien/si,hatt/ethuetzougekollt
mirhunnzougekollt
dirhuttzougekollt
sihunnzougekollt
Plus-que-parfait
echhatzougekollt
duhaszougekollt
hien/si,hatt/ethatzougekollt
mirhatenzougekollt
dirhatzougekollt
sihatenzougekollt
Futur I
echwäert zoukollen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougekollt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoukollen
dugéifszoukollen
hien/si,hatt/etgéifzoukollen
mirgéifenzoukollen
dirgéiftzoukollen
sigéifenzoukollen
Conditionnel Pass compos
echhttzougekollt
duhsszougekollt
hien/si,hatt/ethttzougekollt
mirhttenzougekollt
dirhttzougekollt
sihttenzougekollt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkoll zou!
Plurielkollt zou!
zougekollt
zoukollen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougekollt
dugësszougekollt
hie/si,hatt/etgëttzougekollt
mirginnzougekollt
dirgittzougekollt
siginnzougekollt
Pass compos
echsinnzougekollt ginn
dubasszougekollt ginn
hien/si,hatt/etasszougekollt ginn
mirsinnzougekollt ginn
dirsiddzougekollt ginn
sisinnzougekollt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougekollt ginn
duwaarszougekollt ginn
hien/si,hatt/etwarzougekollt ginn
mirwarenzougekollt ginn
dirwaartzougekollt ginn
siwarenzougekollt ginn
Futur I
echwäert zougekollt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougekollt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougekollt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougekollt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougekollt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kollenukollen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles