E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abėton-éier-en einbetonieren (D) – sceller dans su béton (F) – to set in concrete (E)
Stammformen abėton-éier-enbėton-éier-t anabėton-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbėton-éier-en an
dubėton-éier-s an
hien/si,hatt/etbėton-éier-t an
mirbėton-éier-en an
dirbėton-éier-t an
sibėton-éier-en an
Passé composé
echhunnabėton-éier-t
duhuesabėton-éier-t
hien/si,hatt/ethuetabėton-éier-t
mirhunnabėton-éier-t
dirhuttabėton-éier-t
sihunnabėton-éier-t
Plus-que-parfait
echhatabėton-éier-t
duhasabėton-éier-t
hien/si,hatt/ethatabėton-éier-t
mirhatenabėton-éier-t
dirhatabėton-éier-t
sihatenabėton-éier-t
Futur I
echwäert abėton-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert abėton-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabėton-éier-en
dugéifsabėton-éier-en
hien/si,hatt/etgéifabėton-éier-en
mirgéifenabėton-éier-en
dirgéiftabėton-éier-en
sigéifenabėton-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättabėton-éier-t
duhässabėton-éier-t
hien/si,hatt/ethättabėton-éier-t
mirhättenabėton-éier-t
dirhättabėton-éier-t
sihättenabėton-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbėton-éier an!
Plurielbėton-éier-t an!
abėton-éier-t
abėton-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bėton-éier-enzoubėton-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles