E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerkommen berkommen (D)re pris par (F)
Stammformen iwwerkommeniwwerknntiwwerkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkommen
duiwwerknns
hien/si,hatt/etiwwerknnt
miriwwerkommen
diriwwerkommt
siiwwerkommen
Prtrit
echiwwerkoum
duiwwerkoums
hien/si,hatt/etiwwerkoum
miriwwerkoumen
diriwwerkoumt
siiwwerkoumen
Pass compos
echsinniwwerkomm
dubassiwwerkomm
hien/si,hatt/etassiwwerkomm
mirsinniwwerkomm
dirsiddiwwerkomm
sisinniwwerkomm
Plus-que-parfait
echwariwwerkomm
duwaarsiwwerkomm
hien/si,hatt/etwariwwerkomm
mirwareniwwerkomm
dirwaartiwwerkomm
siwareniwwerkomm
Futur I
echwäert iwwerkommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echiwwerkim
duiwwerkims
hien/si,hatt/etiwwerkim
miriwwerkimen
diriwwerkimt
siiwwerkimen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkommen
dugéifsiwwerkommen
hien/si,hatt/etgéifiwwerkommen
mirgéifeniwwerkommen
dirgéiftiwwerkommen
sigéifeniwwerkommen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerkomm
duwiersiwwerkomm
hien/si,hatt/etwieriwwerkomm
mirwiereniwwerkomm
dirwiertiwwerkomm
siwiereniwwerkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerkomm!
Plurieliwwerkommt!
iwwerkomm
iwwerkommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles