E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matkommen mitkommen (D) – venir avec (F)
Stammformen matkommenknnt matmatkomm
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomme mat
duknns mat
hien/si,hatt/etknnt mat
mirkomme mat
dirkommt mat
sikomme mat
Prtrit
echkoum mat
dukoums mat
hien/si,hatt/etkoum mat
mirkoume mat
dirkoumt mat
sikoume mat
Pass compos
echsimatkomm
dubassmatkomm
hien/si,hatt/etassmatkomm
mirsimatkomm
dirsiddmatkomm
sisimatkomm
Plus-que-parfait
echwarmatkomm
duwaarsmatkomm
hien/si,hatt/etwarmatkomm
mirwarematkomm
dirwaartmatkomm
siwarematkomm
Futur I
echwäert matkommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim mat
dukims mat
hien/si,hatt/etkim mat
mirkime mat
dirkimt mat
sikime mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatkommen
dugéifsmatkommen
hien/si,hatt/etgéifmatkommen
mirgéifematkommen
dirgéiftmatkommen
sigéifematkommen
Conditionnel Pass compos
echwiermatkomm
duwiersmatkomm
hien/si,hatt/etwiermatkomm
mirwierematkomm
dirwiertmatkomm
siwierematkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm mat!
Plurielkommt mat!
matkomm
matkommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles