E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abett-en einbetten (D) – encastrer, encadrer (F) – to imbed (E)
Stammformen abett-enbet-t anagebet-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbett-en an
dubett-s an
hien/si,hatt/etbet-t an
mirbett-en an
dirbet-t an
sibett-en an
Pass compos
echhunnagebet-t
duhuesagebet-t
hien/si,hatt/ethuetagebet-t
mirhunnagebet-t
dirhuttagebet-t
sihunnagebet-t
Plus-que-parfait
echhatagebet-t
duhasagebet-t
hien/si,hatt/ethatagebet-t
mirhatenagebet-t
dirhatagebet-t
sihatenagebet-t
Futur I
echwäert abett-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebet-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabett-en
dugéifsabett-en
hien/si,hatt/etgéifabett-en
mirgéifenabett-en
dirgéiftabett-en
sigéifenabett-en
Conditionnel Pass compos
echhttagebet-t
duhssagebet-t
hien/si,hatt/ethttagebet-t
mirhttenagebet-t
dirhttagebet-t
sihttenagebet-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbett an!
Plurielbet-t an!
agebet-t
abett-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagebet-t
dugëssagebet-t
hie/si,hatt/etgëttagebet-t
mirginnagebet-t
dirgittagebet-t
siginnagebet-t
Pass compos
echsinnagebet-t ginn
dubassagebet-t ginn
hien/si,hatt/etassagebet-t ginn
mirsinnagebet-t ginn
dirsiddagebet-t ginn
sisinnagebet-t ginn
Plus-que-parfait
echwaragebet-t ginn
duwaarsagebet-t ginn
hien/si,hatt/etwaragebet-t ginn
mirwarenagebet-t ginn
dirwaartagebet-t ginn
siwarenagebet-t ginn
Futur I
echwäert agebet-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebet-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agebet-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agebet-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agebet-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mbett-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles