E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kommandéieren kommandieren (D) – commander (F)
Stammformen kommandéierenkommandéiertkommandéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkommandéieren
dukommandéiers
hien/si,hatt/etkommandéiert
mirkommandéieren
dirkommandéiert
sikommandéieren
Passé composé
echhukommandéiert
duhueskommandéiert
hien/si,hatt/ethuetkommandéiert
mirhukommandéiert
dirhuttkommandéiert
sihukommandéiert
Plus-que-parfait
echhatkommandéiert
duhaskommandéiert
hien/si,hatt/ethatkommandéiert
mirhatekommandéiert
dirhatkommandéiert
sihatekommandéiert
Futur I
echwäert kommandéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommandéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkommandéieren
dugéifskommandéieren
hien/si,hatt/etgéifkommandéieren
mirgéifekommandéieren
dirgéiftkommandéieren
sigéifekommandéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkommandéiert
duhässkommandéiert
hien/si,hatt/ethättkommandéiert
mirhättekommandéiert
dirhättkommandéiert
sihättekommandéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkommandéier!
Plurielkommandéiert!
kommandéiert
kommandéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikommandéiert
dugësskommandéiert
hie/si,hatt/etgëttkommandéiert
mirgikommandéiert
dirgittkommandéiert
sigikommandéiert
Passé composé
echsikommandéiert ginn
dubasskommandéiert ginn
hien/si,hatt/etasskommandéiert ginn
mirsikommandéiert ginn
dirsiddkommandéiert ginn
sisikommandéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkommandéiert ginn
duwaarskommandéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkommandéiert ginn
mirwarekommandéiert ginn
dirwaartkommandéiert ginn
siwarekommandéiert ginn
Futur I
echwäert kommandéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommandéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kommandéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kommandéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kommandéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rekommandéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles