E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kommentéieren kommentieren (D) – commenter (F)
Stammformen kommentéierenkommentéiertkommentéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkommentéieren
dukommentéiers
hien/si,hatt/etkommentéiert
mirkommentéieren
dirkommentéiert
sikommentéieren
Passé composé
echhukommentéiert
duhueskommentéiert
hien/si,hatt/ethuetkommentéiert
mirhukommentéiert
dirhuttkommentéiert
sihukommentéiert
Plus-que-parfait
echhatkommentéiert
duhaskommentéiert
hien/si,hatt/ethatkommentéiert
mirhatekommentéiert
dirhatkommentéiert
sihatekommentéiert
Futur I
echwäert kommentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkommentéieren
dugéifskommentéieren
hien/si,hatt/etgéifkommentéieren
mirgéifekommentéieren
dirgéiftkommentéieren
sigéifekommentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkommentéiert
duhässkommentéiert
hien/si,hatt/ethättkommentéiert
mirhättekommentéiert
dirhättkommentéiert
sihättekommentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkommentéier!
Plurielkommentéiert!
kommentéiert
kommentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikommentéiert
dugësskommentéiert
hie/si,hatt/etgëttkommentéiert
mirgikommentéiert
dirgittkommentéiert
sigikommentéiert
Passé composé
echsikommentéiert ginn
dubasskommentéiert ginn
hien/si,hatt/etasskommentéiert ginn
mirsikommentéiert ginn
dirsiddkommentéiert ginn
sisikommentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkommentéiert ginn
duwaarskommentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkommentéiert ginn
mirwarekommentéiert ginn
dirwaartkommentéiert ginn
siwarekommentéiert ginn
Futur I
echwäert kommentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kommentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kommentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kommentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles