E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
komment-éier-en kommentieren (D) – commenter (F)
Stammformen komment-éier-enkomment-éier-tkomment-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkomment-éier-en
dukomment-éier-s
hien/si,hatt/etkomment-éier-t
mirkomment-éier-en
dirkomment-éier-t
sikomment-éier-en
Passé composé
echhukomment-éier-t
duhueskomment-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkomment-éier-t
mirhukomment-éier-t
dirhuttkomment-éier-t
sihukomment-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkomment-éier-t
duhaskomment-éier-t
hien/si,hatt/ethatkomment-éier-t
mirhatekomment-éier-t
dirhatkomment-éier-t
sihatekomment-éier-t
Modale Futur I
echwäert komment-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert komment-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkomment-éier-en
dugéifskomment-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkomment-éier-en
mirgéifekomment-éier-en
dirgéiftkomment-éier-en
sigéifekomment-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättkomment-éier-t
duhässkomment-éier-t
hien/si,hatt/ethättkomment-éier-t
mirhättekomment-éier-t
dirhättkomment-éier-t
sihättekomment-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomment-éier!
Plurielkomment-éier-t!
komment-éier-t
komment-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgikomment-éier-t
dugësskomment-éier-t
hie/si,hatt/etgëttkomment-éier-t
mirgikomment-éier-t
dirgittkomment-éier-t
sigikomment-éier-t
Passé composé
echsikomment-éier-t ginn
dubasskomment-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasskomment-éier-t ginn
mirsikomment-éier-t ginn
dirsiddkomment-éier-t ginn
sisikomment-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarkomment-éier-t ginn
duwaarskomment-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarkomment-éier-t ginn
mirwarekomment-éier-t ginn
dirwaartkomment-éier-t ginn
siwarekomment-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert komment-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert komment-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif komment-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif komment-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier komment-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles