E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kommerzialiséieren kommerzialisieren (D) – commercialiser (F)
Stammformen kommerzialiséierenkommerzialiséiertkommerzialiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkommerzialiséieren
dukommerzialiséiers
hien/si,hatt/etkommerzialiséiert
mirkommerzialiséieren
dirkommerzialiséiert
sikommerzialiséieren
Passé composé
echhukommerzialiséiert
duhueskommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethuetkommerzialiséiert
mirhukommerzialiséiert
dirhuttkommerzialiséiert
sihukommerzialiséiert
Plus-que-parfait
echhatkommerzialiséiert
duhaskommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethatkommerzialiséiert
mirhatekommerzialiséiert
dirhatkommerzialiséiert
sihatekommerzialiséiert
Futur I
echwäert kommerzialiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommerzialiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkommerzialiséieren
dugéifskommerzialiséieren
hien/si,hatt/etgéifkommerzialiséieren
mirgéifekommerzialiséieren
dirgéiftkommerzialiséieren
sigéifekommerzialiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkommerzialiséiert
duhässkommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethättkommerzialiséiert
mirhättekommerzialiséiert
dirhättkommerzialiséiert
sihättekommerzialiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkommerzialiséier!
Plurielkommerzialiséiert!
kommerzialiséiert
kommerzialiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikommerzialiséiert
dugësskommerzialiséiert
hie/si,hatt/etgëttkommerzialiséiert
mirgikommerzialiséiert
dirgittkommerzialiséiert
sigikommerzialiséiert
Passé composé
echsikommerzialiséiert ginn
dubasskommerzialiséiert ginn
hien/si,hatt/etasskommerzialiséiert ginn
mirsikommerzialiséiert ginn
dirsiddkommerzialiséiert ginn
sisikommerzialiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkommerzialiséiert ginn
duwaarskommerzialiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkommerzialiséiert ginn
mirwarekommerzialiséiert ginn
dirwaartkommerzialiséiert ginn
siwarekommerzialiséiert ginn
Futur I
echwäert kommerzialiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommerzialiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kommerzialiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kommerzialiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kommerzialiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles