E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erakomplimentéieren hineinkomplimentieren (D)
Stammformen erakomplimentéierenkomplimentéiert eranerakomplimentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomplimentéieren eran
dukomplimentéiers eran
hien/si,hatt/etkomplimentéiert eran
mirkomplimentéieren eran
dirkomplimentéiert eran
sikomplimentéieren eran
Passé composé
echhunnerakomplimentéiert
duhueserakomplimentéiert
hien/si,hatt/ethueterakomplimentéiert
mirhunnerakomplimentéiert
dirhutterakomplimentéiert
sihunnerakomplimentéiert
Plus-que-parfait
echhaterakomplimentéiert
duhaserakomplimentéiert
hien/si,hatt/ethaterakomplimentéiert
mirhatenerakomplimentéiert
dirhaterakomplimentéiert
sihatenerakomplimentéiert
Futur I
echwäert erakomplimentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakomplimentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakomplimentéieren
dugéifserakomplimentéieren
hien/si,hatt/etgéiferakomplimentéieren
mirgéifenerakomplimentéieren
dirgéifterakomplimentéieren
sigéifenerakomplimentéieren
Conditionnel Passé composé
echhätterakomplimentéiert
duhässerakomplimentéiert
hien/si,hatt/ethätterakomplimentéiert
mirhättenerakomplimentéiert
dirhätterakomplimentéiert
sihättenerakomplimentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomplimentéier eran!
Plurielkomplimentéiert eran!
erakomplimentéiert
erakomplimentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerakomplimentéiert
dugësserakomplimentéiert
hie/si,hatt/etgëtterakomplimentéiert
mirginnerakomplimentéiert
dirgitterakomplimentéiert
siginnerakomplimentéiert
Passé composé
echsinnerakomplimentéiert ginn
dubasserakomplimentéiert ginn
hien/si,hatt/etasserakomplimentéiert ginn
mirsinnerakomplimentéiert ginn
dirsidderakomplimentéiert ginn
sisinnerakomplimentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarerakomplimentéiert ginn
duwaarserakomplimentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarerakomplimentéiert ginn
mirwarenerakomplimentéiert ginn
dirwaarterakomplimentéiert ginn
siwarenerakomplimentéiert ginn
Futur I
echwäert erakomplimentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakomplimentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erakomplimentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erakomplimentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erakomplimentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauskomplimentéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles