E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erauskomplimentéieren herauskomplimentieren (D)
Stammformen erauskomplimentéierenkomplimentéiert erauserauskomplimentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomplimentéieren eraus
dukomplimentéiers eraus
hien/si,hatt/etkomplimentéiert eraus
mirkomplimentéieren eraus
dirkomplimentéiert eraus
sikomplimentéieren eraus
Passé composé
echhunnerauskomplimentéiert
duhueserauskomplimentéiert
hien/si,hatt/ethueterauskomplimentéiert
mirhunnerauskomplimentéiert
dirhutterauskomplimentéiert
sihunnerauskomplimentéiert
Plus-que-parfait
echhaterauskomplimentéiert
duhaserauskomplimentéiert
hien/si,hatt/ethaterauskomplimentéiert
mirhatenerauskomplimentéiert
dirhaterauskomplimentéiert
sihatenerauskomplimentéiert
Futur I
echwäert erauskomplimentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erauskomplimentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauskomplimentéieren
dugéifserauskomplimentéieren
hien/si,hatt/etgéiferauskomplimentéieren
mirgéifenerauskomplimentéieren
dirgéifterauskomplimentéieren
sigéifenerauskomplimentéieren
Conditionnel Passé composé
echhätterauskomplimentéiert
duhässerauskomplimentéiert
hien/si,hatt/ethätterauskomplimentéiert
mirhättenerauskomplimentéiert
dirhätterauskomplimentéiert
sihättenerauskomplimentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomplimentéier eraus!
Plurielkomplimentéiert eraus!
erauskomplimentéiert
erauskomplimentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerauskomplimentéiert
dugësserauskomplimentéiert
hie/si,hatt/etgëtterauskomplimentéiert
mirginnerauskomplimentéiert
dirgitterauskomplimentéiert
siginnerauskomplimentéiert
Passé composé
echsinnerauskomplimentéiert ginn
dubasserauskomplimentéiert ginn
hien/si,hatt/etasserauskomplimentéiert ginn
mirsinnerauskomplimentéiert ginn
dirsidderauskomplimentéiert ginn
sisinnerauskomplimentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarerauskomplimentéiert ginn
duwaarserauskomplimentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarerauskomplimentéiert ginn
mirwarenerauskomplimentéiert ginn
dirwaarterauskomplimentéiert ginn
siwarenerauskomplimentéiert ginn
Futur I
echwäert erauskomplimentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erauskomplimentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erauskomplimentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erauskomplimentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erauskomplimentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erakomplimentéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles