E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbtz-en vergeuden (D) – gcher, gaspiller (F) – to dilapidate (E)
Stammformen verbtz-enverbtz-tverbtz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante verbtzelen
Indikativ Aktiv
Present
echverbtz-en
duverbtz
hien/si,hatt/etverbtz-t
mirverbtz-en
dirverbtz-t
siverbtz-en
Pass compos
echhuverbtz-t
duhuesverbtz-t
hien/si,hatt/ethuetverbtz-t
mirhuverbtz-t
dirhuttverbtz-t
sihuverbtz-t
Plus-que-parfait
echhatverbtz-t
duhasverbtz-t
hien/si,hatt/ethatverbtz-t
mirhateverbtz-t
dirhatverbtz-t
sihateverbtz-t
Modale Futur I
echwäert verbtz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verbtz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbtz-en
dugéifsverbtz-en
hien/si,hatt/etgéifverbtz-en
mirgéifeverbtz-en
dirgéiftverbtz-en
sigéifeverbtz-en
Conditionnel pass compos
echhttverbtz-t
duhssverbtz-t
hien/si,hatt/ethttverbtz-t
mirhätteverbtz-t
dirhttverbtz-t
sihätteverbtz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbtz!
Plurielverbtz-t!
verbtz-t
verbtz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles